APT50M38JLL ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
APT50M38JLL
In Stock 78 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
APT50M38JLL
Manufacturer / Brand
Microchip Technology
Part of Description:
MOSFET N-CH 500V 88A ISOTOP
Datasheets:
APT50M38JLL(1).pdfAPT50M38JLL(2).pdfAPT50M38JLL(3).pdfAPT50M38JLL(4).pdfAPT50M38JLL(5).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, 78 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number APT50M38JLL
Manufacturer / Brand Microchip Technology
Stock Quantity 78 pcs Stock
Category Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Description MOSFET N-CH 500V 88A ISOTOP
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 5mA
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package ISOTOP®
Series POWER MOS 7®
Rds On (Max) @ Id, Vgs 38mOhm @ 44A, 10V
Power Dissipation (Max) 694W (Tc)
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Package Tube
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12000 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270 nC @ 10 V
FET Type N-Channel
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 88A (Tc)