DD300KB160 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
DD300KB160
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
DD300KB160
Manufacturer / Brand
SanRex Corporation
Part of Description:
DIODE MODULE 1600V 300A
Datasheets:
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number DD300KB160
Manufacturer / Brand SanRex Corporation
Category Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Arrays
Description DIODE MODULE 1600V 300A
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 750 A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Technology Standard
Supplier Device Package -
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package / Case Module
Package Tray
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Mounting Type Chassis Mount
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A