DF100LA160 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
DF100LA160
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
DF100LA160
Manufacturer / Brand
SanRex Corporation
Part of Description:
DIODE MODULE 1600V 100A
Datasheets:
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number DF100LA160
Manufacturer / Brand SanRex Corporation
Category Discrete Semiconductor Products > Diodes - Bridge Rectifiers
Description DIODE MODULE 1600V 100A
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS Compliant
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 100 A
Technology Standard
Supplier Device Package -
Series -
Package / Case Module
Package Tray
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Diode Type Three Phase
Current - Reverse Leakage @ Vr 12 mA @ 1600 V
Current - Average Rectified (Io) 100 A