DFA200CB80 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
DFA200CB80
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
DFA200CB80
Manufacturer / Brand
SanRex Corporation
Part of Description:
DIODE MODULE 800V 200A
Datasheets:
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number DFA200CB80
Manufacturer / Brand SanRex Corporation
Category Discrete Semiconductor Products > Thyristors - SCRs - Modules
Description DIODE MODULE 800V 200A
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS Compliant
Voltage - Off State 800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Structure Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Series -
Package / Case Module
Package Tray
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 6 Diodes
Mounting Type Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) 200 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1850A, 2000A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA